ZĘBY IDEALNE


Chciałabym dziś poruszyć temat, który nasunął mi się w ciągu kilku ostatnich tygodni... Odkąd jestem w ciąży zaczęłam inaczej patrzeć na wszystko co jest związane z moim ciałem ( nazwę to głębszą analizą ;))...
Przyznam szczerze i otwarcie, że jednym z mankamentów, które dotykają przyszłe mamy to słabsze zęby, które ( tak jak w moim przypadku) jak do tej pory miały się całkowicie doskonale. Lekko poszarzały , stały się słabsze, bardziej wrażliwe, mniej odporne na próchnicę ( niestety właśnie z tego powodu ostatnio spotkała mnie nieplanowana stomatologiczna wizyta), a dodatkowo zauważyłam, że dość mocno starły mi się zęby ( i niestety to jedne z tych na widoku...).
Kumulacja tych wszystkich przykrych doświadczeń spowodowała iż w wolnej chwili przeglądając ,,internet'' zaciekawił mnie temat ,,rekonstrukcji uśmiechu''.
Jak wiecie w dzisiejszych czasach piękny uśmiech to nasza wizytówka. Ładne i zdrowe zęby to ,,to'' o czym marzy większość z Nas. Jednak posiadanie ich w takim stanie, może stanowić dość duże wyzwanie do osiągnięcia. Częste choroby np. próchnica czy paradontoza całkowicie to uniemożliwiają. Dodatkowo między Nami są też osoby, które straciły pojedyncze zęby lub ich część na skutek mechanicznego urazu, a przecież nikt nie chce czuć się gorszy od innych choćby właśnie z takiego powodu. Jak się ratować? Jaki zabieg stomatologiczny da nam 100% zadowolenia?
 
Bardzo zaciekawiły mnie implanty stomatologiczne, tak więc postanowiłam, że podzielę się z Wami wiedzą jaką zdobyłam w tym temacie.
 
Zacznę od samego początku, a więc przejdźmy do:  
 
Historii powstania implantów:
otóż jest niezwykle interesująca, gdyż nawiązuje do...przypadku! W latach pięćdziesiątych XX w. specjalista chirurgii i ortopedii ze Szwecji  Per-Ingvar Branemark - analizował przepływ krwi w obrębie tkanki kostnej. Do obserwacji stosował metalowy wziernik, który był zamontowany w kości. Po upływie pewnego czasu zauważył, że komórki kostne zaczęły przyrastać do metalowych elementów - i to właśnie był przełomowy moment w historii implantów zębowych.
 
Zaznaczę Wam również, że już dużo wcześniej pojawiły się próby uzupełnienia ,,zębowych braków'', wykorzystywano do tego np. muszle, złoto, kość słoniową, zęby zwierząt, a nawet zęby pochodzące z ludzkich zwłok. (!)
 
Technika wytwarzania implantów zaczęła się bardzo szybko rozwijać, najszybciej w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Zostały udoskonalone materiały, kształty i sposób ich umieszczania w szczęce. Tak, więc...
 
Czym tak dokładnie są implanty stomatologiczne?
 
Implanty zębowe - są sztucznymi elementami zastępującymi korzeń zęba, którego nam brakuje; umieszczane bezpośrednio w kości szczęki. Wytwarzane z tytanu, bądź mieszaniny tytanowej. Mają kształt małej śrubki lub cylindra. Większa ich część jest umieszczona w kości szczęki ( umocowanie), widoczna jest tylko górna część w dziąśle i właśnie na nią nakładany jest filar, który zapewnia podstawę dla przyszłego uzupełnienia zęba.
 
 
Implantologia stomatologiczna to stosunkowo nowa dziedzina chirurgii, która zajmuje się odbudową ubytków w uzębieniu.
 
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym ( który zapewnia jego bezbolesny przebieg). Trzeba pamiętać, że jeżeli jesteśmy uczuleni na jakiś lek należy poinformować o tym lekarza.
Po wykonanym zabiegu pacjent normalnie wraca do domu. Mogą pojawić się słabe dolegliwości pooperacyjne, które najbardziej odczuwalne będą w dniu zabiegu, po ustąpieniu działania znieczulenia. Lekarz może nam przepisać również leki przeciwbólowe.
W ciągu pierwszego tygodnia po zabiegu powinniśmy spożywać miękkie pokarmy o rzadkiej konsystencji.
 
Większość wykonywanych implantacji jest udana. Dodatkowo można pomóc ich funkcji poprzez:
1) optymalną higienę jamy ustnej i właściwą pielęgnację implantów
2) regularne wizyty u stomatologa
3) zrezygnowanie ze złych nawyków ( np. unikanie twardych pokarmów - twarde cukierki, lód - które mogą spowodować uszkodzenie implantu) .
 
 
Co z trwałością implantów?
 
Decydującym czynnikiem o trwałości implantu jest jego zintegrowanie się z kością, jak również poziom higieny jamy ustnej, jakość i wielkość kości szczęki czy ilość samych implantów. Dominuje zasada, że trwałość implantu jest nieograniczona, jednak przy nie wszystkich zachowanych czynnikach mających pozytywny wpływ, może dojść do sytuacji gdzie po np. 10 latach w doskonałym stanie zostanie ich tylko 95%. Niezawodność implantacji związana jest z jakością ( a co się z tym wiąże, również z ceną) każdego implantu.
 
Jakie są ograniczenia do zastosowania implantów?
 
Ograniczeniem do zastosowania implantów może być zły stan jamy ustnej ( choroby zapalne przyzębia, głównie dziąseł) oraz zbyt mała gęstość kości, niedostateczna higiena, nieleczona cukrzyca, zaburzenia krzepliwości krwi czy osteoporoza.
 
Według mnie, implanty stomatologiczne to najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o uzupełnienie ubytków zębowych, bądź całkowitą rekonstrukcję uzębienia. Oczywiście są też inne metody takie jak mosty czy protezy, jednak te pierwsze wymagają oszlifowania zdrowych zębów, a drugie natomiast są niezbyt wygodne w użytkowaniu. Implanty stomatologiczne najlepiej odwzorowują naturę i cechują się największą wytrzymałością.
 
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się ,,o nich'' więcej, ciekawe informacje znajdziecie na tej stronie:
 
Przyznaję, że według mnie to najlepsza metoda rekonstrukcji i jeśli tylko będę mogła/musiała to z pewnością skorzystam właśnie z niej.
 

2 komentarze:

  1. bardzo fajnie to opisałaś :) też uważam, że te implanty są zbawienne dla kogoś, kto ma np brak w uzębieniu

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 DIAMENTICA , Blogger